Vislielākais burtu izmērs
Lielāks burtu izmērs
Burtu standarta izmērs

Palmu mājā notiks Zinātnes kafejnīca “Tauriņu uzbrukums”
LU Botāniskais dārzs
03.05.2017

Ceturtdien, 11.maijā plkst. 17.00 Latvijas Universitātes Botāniskā dārza Palmu mājā notiks Zinātnes kafejnīca "Tauriņu uzbrukums”.

Par tauriņu pasaules bagātību un Latvijas tauriņiem pastāstīs Latvijas dabas  muzeja vecākais entomologs Nikolajs Savenkovs. Par to, kā vislabāk noķert kadrā taureni, stāstīs Uģis Piterāns LU Zooloģijas muzeja krājumu glabātājs, bet, kā izaudzēt taureni, pieredzē dalīsies Tauriņu mājas vadītājs Kaspars Ozolins. Savukārt LU Humanitāro zinātņu fakultātes Latvistikas un baltistikas nodaļas pētnieks Ingus Barovska stāstījuma tēma būs "Tauriņu simbolika latviešu folklorā".

Tauriņi ir vieni no krāšņākajiem un pievilcīgākajiem kukaiņiem. Spārnu plētums var sasniegt pat 30 centimetrus (Latvijā sastopamajām sugām gan tikai līdz 13 cm). Tauriņus nosacīti var iedalīt dienastauriņos, piemēram, raibeņi un balteņi, un naktstauriņos, piemēram, pūcītes un sprīžmeši. Pieaugušie pārtiek galvenokārt no nektāra, dažreiz sūc ūdeni, kā arī ievainotu koku un augļu sulu un ar ziedputekšņiem. Nereti pieaugušie īpatņi nebarojas vispār. Savukārt tauriņu kāpuri galvenokārt ir augēdāji. Vairākums barojas ar lapām, arī augļiem, stublājiem, saknēm, bumbuļiem, sīpoliem un arī koksni.

Tauriņi ir sugām viena no bagātākajām kukaiņu kārtām (pasaulē zināmas ~140 000 sugas, vairākums no tām izplatītas tropos). Latvijā konstatētas ~2400 sugas, bet 44 tauriņu sugas ir iekļautas Latvijas Sarkanajā grāmatā.

Laipni aicināti apmeklēt "Zinātnes kafejnīcas" pasākumu!

Pasākumu vadīs Juris Šteinbergs.

Pasākums būs skatāms arī tiešraidē LU portālā 

"Zinātnes kafejnīcas" mērķis ir raisīt brīvu diskusiju neformālā vidē par sabiedrību interesējošiem zinātnes jautājumiem. Tā ir iespēja tikties ar attiecīgās jomas ekspertiem un uzdot viņiem jebkuru interesējošu jautājumu un noskaidrot līdz šim neizprasto par kādu konkrētu zinātnes jomu.

 

LU Botāniskais dārzs atrodas Rīgā, Pārdaugavā, Kandavas ielā 2. Maijā dārzs un Tropu tauriņu apmeklētājiem būs atvērti no plkst. 10.00 līdz 21.00. Ieejas maksa LU Botāniskajā dārzā maijā: skolēniem – EUR 2.90, studentiem un pensionāriem – EUR 3,90, pieaugušajiem – EUR 4,90. Bezmaksas ieeja: pirmsskolas vecuma bērniem, Latvijas Universitātes studentiem un darbiniekiem, I un II grupas invalīdiem. Plašāka informācija: http://www.botanika.lu.lv/.